MOJ ZIVOT OD RODJENJA DO KRAJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MOJ ZIVOT OD RODJENJA DO KRAJA


 
PrijemTražiRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» NOVE SLIKE
Nesto o mojim korjenima EmptyPet Jan 14, 2022 4:50 pm od Admin

» STARE SLIKE
Nesto o mojim korjenima EmptyNed Avg 22, 2021 4:11 pm od Admin

» Unuke moje
Nesto o mojim korjenima EmptyPon Maj 21, 2018 9:58 pm od Admin

»  Djeca moja Danijela i Sinisa
Nesto o mojim korjenima EmptyPet Maj 18, 2018 10:15 pm od Zeko

» Moj zivot,rodjenje i odrastanje,
Nesto o mojim korjenima EmptySub Maj 06, 2017 5:48 pm od Admin

» Moji Roditelji Branko i Bosiljka
Nesto o mojim korjenima EmptyUto Mar 21, 2017 10:03 pm od Admin

» Mogucnost svakog registrovanog clana na FORUMU je:
Nesto o mojim korjenima EmptyNed Mar 19, 2017 8:07 pm od Admin

» Moj stariji brat Miladin,..
Nesto o mojim korjenima EmptyNed Mar 19, 2017 10:34 am od Admin

» Tetka Rista, mladja Sestra Brankova
Nesto o mojim korjenima EmptySre Mar 08, 2017 11:04 pm od Admin


Napiši novu temu   
 

 Nesto o mojim korjenima

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin



Broj poruka : 35
Datum upisa : 10.02.2012

Nesto o mojim korjenima Empty
PočaljiNaslov: Nesto o mojim korjenima   Nesto o mojim korjenima EmptyPet Feb 10, 2012 9:50 pm

".............Koren porodice Manojlovic nalazi se na Kosovu, u porodici Kosovac. U toku petovekovne vladavine Turaka, Manojlovici su prolazili kroz brojna, teska i raznovrsna iskusenja u borbi za opstanak i slobodu. U tim licnim i istorijskim vrtlozima jedni za druge cesto nisu ni znali kuda se ko krece, hoce li izvuci zivu glavu i gde ce na vecnost da pociva...Osnivac porodice Manojlovic je bio Manojlo Kosovac ( 1295 - 1375 ), trgovac i vlasnik velikih poseda na podrucju Lipljana, Gracanice i Kosova Polja.Manojlo je imao sedam sinova i neki od njih su bili u sluzbi Vojinovica i Balsica. Nestali su nakon Kosovskog boja ali se nezna gde i pod kojim prezimenom su otisli...Sam Manojlo Kosovac je poginuo u borbi sa Turcima, kod Gnjilana. Na posedima Manojlovica, prica se, Kralj Milutin je sagradio manastir Gracanicu,1321. godine, u kome se nalazi veliko srpsko istorijsko i kulturno blago.
Novak Kosovac-Manojlovic (1319-1376), sin Manojla, posle oceve smrti uzima ocevo ime za osnovu svoga prezimena. Prezime Manojlovic zadrzali su njegovi sinovi : Strahinja, Vukasin i Pavle. Novak Manojlovic je poginuo braneci svoj narod od Turaka 1376.godine u Lipljanu.
...Strahinja Manojlovic (1348-1389), sin Novakov se u Antologiji narodnih junackih pesama, strana 48 i 235, izdanje 1977, i u drugim knjigama i spisima spominje kao Banovic Strahinja ili Strahinjic Bane. U stvarnosti radi se o Novakovom sinu, Strahinji Manojlovicu. U poznatom kosovskom boju na Gazimestanu kod Pristine, hrabro je poginuo 15. maja 1389. godine.Imao je sinove Boska i Urosa koji se nisu mogli miriti sa turskom okupacijom, uzevsi tako ucesca, sa ustanicima sa Kosova, Makedonije i Grcke u bitkama protiv Turaka.
... Bosko Manojlovic (1374-1432), sin Strahinje, je imao sinove Danila i Bogdana. Bogdan je otisao prema Zapadnoj Moravi, a Danilo je ostao na Kosovu.
...Danilov sin, Mihajlo Manojlovic (1402-1487)je bio jedan od vodja u redovima srpskih ustanika sa Kosova. U jednom upadu u tursko naselje Mihajlo je poginuo. Iza sebe je ostavio sinove Dusana, Iliju i Boska.
...Dusan Manojlovic,(1404-1532), sin Mihajla biva primoran da napusti Kosovo sa svojim sinovima Vukom, Nemanjom i Damjanom.
...Nemanja Manojlovic (1496-1564), sin Dusanov je ziveo u selu Milosevo na Zlataru.
...Bogdan Manojlovic (1554-1598), unuk Nemanjin je imao sinove Scepana i Baja. Bogdan je ucestovao, sa kosovskim ustanicima, 1577. godine u borbama protiv Turaka, kada su srpsko stanovnistvo masovno selili u osvojenu Liku a Sandzak naseljavali Turcima i poturicama da bi ojacali svoje pozicije. Godine 1597., Bogdan ucestvuje sa pivljanima, brdjanima,drobnjacima i niksicanima u ustanku vojvode Grdana i opsedaju Turke u Niksicu...
...Kao i njihovi pretci, i Bajo (1588-1634), sin Bogdanov; Lazar (1618-1683), sin Bajov; Pavle (1650-1699),sin Lazarov; Manojlo (1677-1737), sin Pavlov; Ilija (1718-1789), sin Manojlov i Scepan (1747-1815), sin Ilije ucestvju, zajedno sa srpskim ustanicima, u borbama protiv Turaka...
...Scepan Manojlovic (1747-1815), sin Ilije, rodjen je u Caradji i imao je tri sina - Pesa, Boja i Mira...Miro Manojlovic (1793-1876),sin Scepanov, je rodjen u Caradji i imao je tri sina : Jovan - zvani Piljo, Petra i Nikolu...
...Jovan(1824-1916), sin Mirov je imao sinove : Vasilja, Scepana, Todora i Mirka i bavili su se stocarstvom i zemljoradnjom u Objeseniku kod Gacka. Jovanov sin Scepan (1864-1920), zvani Zuko, je rodjen u Objeseniku i ozenjen je Cvijetom Petkovic iz Nevesinja. Imali su pet sinova : Novicu, Damjana, Iliju, Milovana i Branka, te kceri Milicu i Ristu...
...Branko Manojlovic (1910-1948), sin Scepanov je bio ozenjen Bosiljkom Crnogorac iz Starih Dulica kod Gacka i ziveli su u Objeseniku kod Gacka. Imaju sinove : Miladina, Mladena, Milorada, te kceri Danicu, Njegosavu i Nadu... Mladen Manojlovic (1941),sin Brankov, je rodjen u Objeseniku i ozenjen je Jadrankom Niccoli iz Sarajeva, od oca Angella, rodjenog u Napulju,Italija i majke Marice Plecas, rodjene u Stasevici kod Ploca i ima sina Sinisu (1975) ozenjenog sa Natasom Babic iz Bilece,danas njih dvoje zive srecni u Novom Sadu i kcerku Danijelu (1972),... udatu za Drazena Savic imaju dce divne cerke Saru i Sandru.Danas zive u Canadi ,Cap Rouge.Ja i moja ljuvav zivimo sami u stancicu blizu nasih Savica,gradic Sen-Foy
~ Mladen Manojlovic, sin Brankov je poslednji napustio Objesenik 1958. godine,Naselio se u Sarajevo,a 15 marta 1968 odlazi u Mostar,tu boravi do gradjanskog rata u yugoslaviji.
07 09 1992 protjeruju ga zlotvori i odlazi iz Mostara pravcem preko ,Gruda-Splita-Pag-Zagreb-Terezino Polje( granica Hrvatske i Madjarske) Baye (Madjarsja) -Sombor- Novi Sad,dva puna dana putovanja Bus-om  i tu zivi sa familijom kao izbjeglica,
a 23 Avgusta 1995 odlazi u imigraciju u Canadu i sada zivi u Québec-u, Canada sa zenom i dijecom.~ o svima ce biti posebno napisane moje reci.....


"Monografija Manojlovici - Od starina do danas", Manojlovic Mile, Beograd 1987
Nazad na vrh Ići dole
https://mladenmanojlovic.forumsr.net
 
Nesto o mojim korjenima
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MOJ ZIVOT OD RODJENJA DO KRAJA :: KORIJENI-
Napiši novu temu   Skoči na: